Google multiple keyword checker

مقابله‌ی فیسبوک با محتوای نامناسب شبکه های اجتماعی

 

محتوای نامناسب فیسبوک
محتوای نامناسب فیسبوک

فیسبوک از روش‌های جدیدی برای نظارت بر “محتوای نامناسب شبکه های اجتماعی” که در فضاهای خصوصی این شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند، خبر داد. فیسبوک اعلام کرده است که میزان استفاده‌ی کاربرانش از فضاهای خصوصی شبکه، مانند پیام‌های خصوصی و گروه‌ها افزایش پیدا کرده و همین امر موجب سخت‌تر شدن کار نظارت بر روی محتوای اهانت‌آمیز توسط این غول تکنولوژی شده‌است. در ادامه این مطلب با پرولاین همراه باشید.


     این کمپانی در روز  چهارشنبه اعلام کرد که قرار است قدم‌های جدیدی در راه جلوگیری از پخش گسترده‌ی محتوای نامناسب شبکه های اجتماعی، اطلاعات غلط، کلاهبرداری اینترنتی و هر نوع دیگری از محتوای نامناسب در پایگاه، برداشته شود. یکی از این اقدامات تغییراتی است که در گروه‌های خصوصی فیسبوک ایجاد خواهد شد که این امکان را فراهم می‌کند تا هر پستی که در گروه ارسال می‌شود، فقط توسط اعضای همان گروه قابل مشاهده باشد. این کمپانی در گذشته بارها بخاطر عدم جلوگیری از پخش اخبار نامربوط در مورد واکسن‌ها و یا سایر امور در گروه‌ها مورد سرزنش قرار گرفته‌بود.

     این گام‌های جدید، نشان می‌دهند که این بزرگترین شبکه‌ی اجتماعی دنیا با بیش از دو میلیارد کاربر، چطور می‌خواهد بر محتوای نامناسب شبکه های اجتماعی مورد استفاده‌ی کاربرانش که هر روزه بیشتر به سمت اشتراک خصوصی اطلاعات سوق داده‌ می‌شوند، نظارت کند.

     به گفته‌ی گای روزن، نایب رییس بخش مقابله با جرایم و محتوای نامناسب در فیسبوک، در کنفرانس خبری در پایگاه اصلی این کمپانی در ملون پارک کالیفرنیا، “در کل، برقراری تعادل بین حفظ امنیت عمومی و حفظ حریم خصوصی افراد، موضوعی است که قرن‌هاست ذهن دانشمندان را درگیر کرده‌است.”

     این کمپانی همچنین اعلام کرد که در هفته‌های آینده، قرار است بررسی بر روی نحوه‌ی مدیریت و اداره‌ی گروه‌های خصوصی توسط ادمین‌ها در مورد حفظ محتوا را آغاز کند. بدین طریق فیسبوک می‌تواند تشخیص دهد که کدام گروه در حال نقض قوانین شبکه و انتشار محتوای نامناسب شبکه های اجتماعی است. همچنین این کمپانی قصد دارد تا ابزار کیفیت گروه (Quality Group) را معرفی کند، که باعث می‌شود، کمپانی بتواند بفهمد چه محتوایی از گروه حذف شده و کدام پیام‌ها پرچم‌دار شده‌اند که این محتوا شامل اخبار غلط هم می‌شود.  گروه‌های فیسبوکی که مرتبا اطلاعات اشتباه به اشتراک می‌گذارند، دیرتر از سایر اخبار بر روی شبکه‌ قرار می‌گیرند.

     فیسبوک دارای قوانینی است که ارسال پیام‌هایی حاوی  تنفر، تصاویر ناهنجار، خشونت و محتوای نامناسب شبکه های اجتماعی را ممنوع می‌کند. اما اطلاعات غلط و یا تله‌های کلاهبرداری معمولا این قوانین را نقض نمی‌کنند. مگر در حالتی که منجر به خشونت خارج از محیط اینترنت و یا تشویق به شرکت نکردن در انتخابات شود.

     “به طور مثال تبلیغات ضد واکسن در منطقه‌ی خنثی و خاکستری قرار می‌گیرد. زیرا برقرار کردن ارتباط بین چنین تبلیغاتی و حوادث خارج از دنیای اینترنت، کار سختی است.” این حرفی است که تسا لایون، سرپرست قوانین اخبار فیسبوک بیان کرد.

     فیسبوک عنوان کرده که با استفاده از فناوری‌های نوین، نظر منتقدین و گزارشات کاربران، محتویاتی را که بر خلاف قوانین بوده‌اند، حذف و یا نشاندار کرده‌است، حتی اگر گروه متخلف، یک گروه خصوصی بوده‌باشد. به گفته‌ی روزن، “این عملیات فیسبوک را قادر ساخته تا فعالانه، محتوای نامناسب را حتی قبل از اینکه یکی از کاربران آن را گزارش کند، شناسایی کند. “

     این کمپانی همچنین اعلام کرد که کاربران بزودی می‌توانند پیامها و پستهای خود را در گروه‌های مختف حذف کنند. حتی اگر دیگر عضو آن گروه نباشند.

    همچنین در هفته‌ی پیش رو، فیسبوک قصد دارد تا نشانگرهایی برای افراد سرشناس معرفی کند تا سایر کاربران بتوانند آن‌ها را از کسانی که برای سوء استفاده خود را بجای این افراد سرشناس جا می‌‌زنند، تشخیص دهند. در اوایل همین سال، این کمپانی بعنوان بخشی از اقداماتش علیه محتوای نامناسب شبکه های اجتماعی، امکاناتی در اختیار کاربران قرار داد تا بوسیله‌ی آن بتوانند تشخیص دهند که پیامی که دریافت کرده‌اند، فوروارد (ارسال دوباره) شده‌است یا خیر.

هم اکنون ما می‌توانیم انواع مختلفی از محتوای نامناسب شبکه های اجتماعی را قبل از اینکه کابران آن را گزارش کنند، شناسایی کنیم”

(مدیران ارشد فیسبوک : گای روزن و تسا لایونز)

      به دنبال انتقادهایی که از این شبکه در مورد ناکافی بودن تلاش‌هایش برای جلوگیری از گسترش محتوای نامناسب شبکه های اجتماعی شده‌است، این کمپانی، اقدامات دیگری را نیز برای مقابله با اخبار غلط در دستور کار خود قرار داده‌است. فیسبوک اعلام کرده که در حال همکاری با خبرنگاران، متخصصان تشخیص صحت اطلاعات، محققین و سایر افراد، برای یافتن روش‌های جدید برای مبارزه با اطلاع‌رسانی‌ها نادرست است. گروهی که مسولیت بررسی صحت اطلاعات را در فیسبوک داشته و در ماه فوریه فعالیت‌هایش را متوقف کرده‌بود؛ قرار است دوباره برای بررسی صحت ویدیوها و اطلاعات به زبان اسپانیایی در آمریکا به کمپانی بازگردد.

     مسولین فیسبوک اقرار کرده‌اند که هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد، زیرا نوع فعالیت کاربران و رفتار آن‌ها در محیط اینترنت به مرور زمان دچار تغییر و تحول می‌شود.

” ثانیه‌ها به سرعت در حال عبورند و این فشار زیادی را به ما وارد می‌کند.” الکس دیو، رییس بخش مدیریت تولید بر روی استوری‌ها(stories) فعالیت می‌کند؛ عنوان کرد.

     کاربران همچنین می‌توانند با استفاده از متن، استیکرها و یا نقاشی، یک عکس یا ویدیو را طوری تغییر دهند که خلاف قوانین فیسبوک باشد. افراد می‌توانند کلاژی از عکس‌های یک محصول و قیمت و یک آدرس ایمیل درست کرده و بدین طریق محصولی را به فروش برسانند که شبکه‌های اجتماعی اجازه‌ی فروش به آن نمی‌دهند. مانند اسلحه و یا مواد مخدر. هر عکس در این کلاژ، به تنهایی مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما در مجموع می‌تواند قوانین فیسبوک در بحث محتوای نامناسب شبکه های اجتماعی را نقض کند.

“ما هنوز پاسخی برای تمام مشکلات نداریم، خیلی چیزهاست که هنوز باید یاد بگیریم”

(الکس دیو)

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

سبد خرید شما خالیست!